Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bígl

19. 8. 2009

Bígl

Druhové zařazení psa Honiči a barváři Výška v kohoutku Psi i feny 33-41 cm Hmotnost cca 15 kg Země původu Anglie Doba vzniku plemene první zmínky kolem 15. století Původní využití Lovecký pes - honič Základní charakteristika Lov, pes vhodný do rodiny.

 

Druh srsti, speciální péče

Srst je krátká a odolná vůči nepřízni počasí. Nejčastěji se vyskytuje trikolorní zbarvení: bílá základní barva, hnědá na hlavě uších a hřbetu, černé sedlo. Srst denně kartáčujte, abyste odstranili odumřelé a uvolněné chlupy.

Základní charakteristické vlastnosti plemene

Živý, společenský, veselý, svéhlavý, odvážný, inteligentní, odhodlaný a ostražitý. Bíglové mají sklon utíkat.

Celkový vzhled plemene

Malý kompaktní pes působící dojmem síly. Hlava přiměřeně velká a silná, bez vrásek a s dobře vyznačeným stopem. Oči tmavě až oříškově hnědé, větší, daleko od sebe položené, s milým výrazem. Krk delší, klenutý, s volnou kůží na hrdle. Tělo s krátkým rovným hřbetem a hrudníkem sahajícím po lokty.Končetiny rovné, svalnaté, s pevnými uzavřenými tlapkami- Ocas silný. středně dlouhý, vysoko nasazený a při vzrušení nesený vzhůru. Srst krátká, hustá.

Fyzické vlastnosti, pohyb

Toto plemeno potřebuje hodně pohybu. Dobře oplocená zahrada zabrání tomu, aby se Váš bígl vydal na procházku sám. Berte jej pravidelně sebou na delší procházky, ale nepouštějte jej z vodítka, pokud si nejste jisti, že jej máte plně pod kontroloou, jinak by se mohl samostatně vydat na lov.

Společenská charakteristika

Bíglové vycházejí zpravidla velmi dobře s dětmi a ostatními psy, ale i cizí lidi přátelsky přivítají. Navykněte je brzy na ostatní zvířecí obyvatele domácnosti.

Výchova plemene

Bígl není zrovna poslušné plemeno. V první řadě je to poměrně samostatný lovecký pes, který se navíc také hodí do rodiny. Doporučuje se navštěvovat s ním kurzy poslušnosti.

Zajímavosti, původ

Pravděpodobně malý příbuzný Foxhaunda, jehož předkové byli stejně jako on v celých smečkách používání lovům. Bíglové podobní dnešním byli v Anglii chováni už před více než 150 lety, roku 1890 byl založen první chovatelský klub.

 

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář