Jdi na obsah Jdi na menu
 


Border kolie

19. 8. 2009

Border kolie

Druhové zařazení psa Plemena ovčácká, pastevecká a honácká Výška v kohoutku Pes 53-55 cm, fena o něco menší. Hmotnost 14-20 kg Země původu Anglie Doba vzniku plemene koncem 19. století Původní využití Honácký a ovčácký pes Základní charakteristika Pastevecký a honácký pes.

 

Druh srsti, speciální péče

Srst je polodlouhá, lesklá, s hustou podsadou. Všechny barvy jsou přípustné, ale bílá nesmí přesahovat. Nejčastěji se vyskytuje černobílá srst. Srst vyžaduje poměrně málo péče, postačí kartáčovat jednou týdně pro udržení její dobré kondice.

Základní charakteristické vlastnosti plemene

Velice pracovitá, inteligentní, mazaná, rychle se učí, všímavá, pohyblivá, ostražitá, velice oddaná svému pánovi a jeho rodině, tvrdá sana k sobě, statečná.

Celkový vzhled plemene

Border kolie je pes harmonických proporcí, ano těžkopádný, ani příliš lehký pes. Hlava úměrné velikosti s poměrně širokou lebkou, přechod od čela k čumáku je jasně zřetelný. Čenich nosu je černý, nozdry široké. Čelisti jsou silné, lícní kosti ploché. Uši střední velikosti , vztyčené nebo polovztyčené a pohyblivé. Oválné oči má umístěné daleko od sebe. Ocas nízko nasazený, dobře osrstěný, na konci se točící nahoru.

Fyzické vlastnosti, pohyb

Border kolie, která nemá co dělat, je nadmíru obtížným a někdy i agresivním psem. Ale dostatek pohybu není vším co toto plemeno potřebuje. Tento pes musí a chce pracovat, potřebuje úkoly. Jsou to perfekcionisté s neutuchající snahou plnit přání svého pána. Vhodné jsou různé aktivity jako obratnost , poslušnost, fly-ball, zaháňka ovcí apod.

Společenská charakteristika

Pokud má Border kolie dostatek pohybu a zaměstnání , vychází všeobecně dobře s ostatními psy, dětmi i domácími zvířaty. Pokud nemá, přidělí si nějaký úkol sama a bude například "zahánět" vaše děti.

Výchova plemene

Border kolie je po celém světě známa svou inteligencí a snahou vyhovět svému pánovi. Velice rychle si osvojí nové povely a velká většina z nich má přirozené vlohy pro zahánění dobytka.

Zajímavosti, původ

Border kolie vznikla kdesi na britsko-skotském pomezí a to vzájemným křížením různých typů anglických ovčáků. Cílemk tohoto šlechtění bylo získat psa s co nejlepšími ovčáckými vlastnostmi.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář