Briard
Briard
Druhové zařazení psa Plemena ovčácká, pastevecká a honácká Výška v kohoutku Pes 62-68 cm, fena 56-64 cm Hmotnost kolem 30 kg Země původu Francie Doba vzniku plemene roku 1896 Původní využití Pastevecký pes a hlídač Základní charakteristika Pastevecký pes, hlídač, společenské plemeno.
Druh srsti, speciální péče
Srst je dlouhá, vlnitá a suchá s lehkou podsadou. Přípustné jsou všechn barvy s vyjímkou bílé a kaštanové. Nejčastějšími barvami jsou černá a pšeničná. Briarda musíte jednou týdně důkladně učesat a vykartáčovat. Zvukovod musí být udržován volný, a proto musíme přebytečné chlupy odstraňovat.
Základní charakteristické vlastnosti plemene
Inteligentní a pracovitý, odolný, odvážný, ostražitý, věrný, trošku dominantní, absolutně se nehodí pro život v boudě. Briard nemá smysl pro humor, a proto ho raději neškádlete.
Celkový vzhled plemene
Velký, mohutný a silný pes obdélníkovitého formátu. Srst nápadně dlouhá a drsná (tzv. kozí) pokrývá celé tělo včetně obličejové partie. Uši se už dnes nekupírují, jsou tedy zavěšené, spíše kratší, rovněž pokryté dlouhou srstí. Ocas dlouhý, nesený zavěšený dolů, na konci tvoří háček.
Fyzické vlastnosti, pohyb
Toto plemeno potřebuje poměrně dost pohybu. Můžete s ním chodit na procházky, ale i plavání a běh vedle kola jsou pro něj vynikajícím druhem pohybu. Briardi jsou výteční pro výcvik.
Společenská charakteristika
u správného páníčka se briard rozvine v milého psa do rodiny, který se dobře snáší i s ostatními domácími zvířaty, někdy se chovají dominantně vůči ostatním psům. K cizím lidem jsou nedůvěřivý.
Výchova plemene
Briarda vychovávejte důsledně a přísně, ale také s velkou trpělivostí a láskou. Tvrdá a nespravedlivá výchova má ten samý efekt jako výchova žádná nebo špatná. Pes pak můž být uzavřený do sebe nebo dokonce agresivní. Nejlépe se tito psi cítí doma, mezi členy své rodiny.
Zajímavosti, původ
Osrstěná obličejová část svědčí o asijském původu. I když podle dochovaných vyobrazení se podobní psi ve Francii vyskytovali už ve 14. století, k vydělení dlouhosrstých ovčáckých psů coby samostatné skupiny došlo až na výstavě v Paříži v roce 1896, zároveň s jejich označením "Berger de Brie" tedy "ovčák z kraje Brie".