Jdi na obsah Jdi na menu
 


Samojed

19. 8. 2009

Samojed

Obrazek

Druhové zařazení psa Špicové a tzv. primitivní plemena Výška v kohoutku Pes i fena 46-56 cm Hmotnost 23-29,5 kg Země původu Rusko Doba vzniku plemene kolem roku 1600 Původní využití Nahánění stád sobů Základní charakteristika Hlídací pes, společník

 

Druh srsti, speciální péče

Toto plemeno dalekého severu má velmi bohatou srst, sestávající z dlouhé vnější srsti odolné vůči počasí a pokrývající vyjímečně hustou a vlnu připomínající huňatou podsadu. Zbarvení je nejčastějí bílé, může být však také krémové. I když péče o srst není díky její kvalitě a určité samočisticí schopnosti tak náročná, jak by se na první pohled zdálo, pravidelné pročesávání je nezbytné. Ačkoliv mnoho lidí chová samojeda v bytě, jeho srsti více svědčí trvalý pobyt venku, ovšem při zachování stálého kontaktu s rodinou.

Základní charakteristické vlastnosti plemene

Mimořádně vlídný a přátelský pes, který postrádá tvrdou hlavu většiny svých severských příbuzných. Má "měkkou" povahu, zcela prostou agresivity a jeho výchova a výcvik nečiní problémy. Tento původně saňový pes se dnes chová převážně jako rodinný společník a přítel. Důvodem je jednak jeho mimořádně atraktivní vzhled a tvárná povaha, jednak i menší "dravost" v zápřahu.

Celkový vzhled plemene

Velmi atraktivní, silný, ale přitom půvabný pes střední velikosti. Hlava silná, klínovitého tvaru. Typickým znakem jsou zvednuté ústní koutky, což působí dojmem, že se samojed "směje". Tmavé oči mandlového tvaru, malé, vzpřímené trojúhelníkové uši. Tělo mírně obdélníkového tvaru s hlubokým hrudníkem. Ocas při vzrušení stočený nad hřbetem, v klidu může být svěšený.

Fyzické vlastnosti, pohyb

Samojed potřebuje mnoho pohybu. Choďte s ním proto na dlouhé procházky, a až vyroste, můžete jej nechat běhat vedle kola a udržovat jej tak v dobré kondici. Vzhledem k tomu, že je toto plemeno od přírody toulavé, uděláte dobře, oplotíte-li si dobře svou zahradu.

Společenská charakteristika

Povaha samojeda je přátelská a mírná, ale taktéž pozorná a otevřená. U dospělého psa můžeme očekávat určitou míru rezervovanosti, paličatosti a důstojnosti. Jeho inteligence, přizpůsobivost a horlivost z něj dělá příjemného společníka a ochotného pracovníka.

Výchova plemene

Výchova samojeda není jednoduchým úkolem a musí začít již ve velmi mladém věku. Pozměňujte trénink co nejčastěji. Opakování stále stejného povelu má právě opačný účinek, prosadí se totiž jeho paličatost. Naučte jej už velmi brzy, že musí přijít na vaše zavolání.Svou autoritu můžete dát najevo, ale vždy přátelsky – křikem a bitím si u tohoto psa respekt nevynutíte.

Zajímavosti, původ

Psy tohoto typu používali odnepaměti Samojedové (dnes nazývaní Němci), sibiřský kmen, kočující po nejsevernější části Asie. Jejich psi dovedli nejenom táhnout sáně, ale také vydatně pomáhat při lovu, udržet pohromadě mnohasethlavá stáda sobů i spolehlivě ohlídat skrovný majetek. Na konci minulého století se dostali do USA i do Evropy.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář